Sosyal Medya:
Esbpl Youtube Esbpl facebook Esbpl Instagram Esbpl Twitter

Ekşi Sözlük Birinci Pazar Ligi (ESBPL) Nedir?

Ekşi Sözlük Birinci Pazar Ligi ("ESBPL"), Ekşi Sözlük yazarları tarafından yine Ekşi Sözlük yazarlarının futbol paydasında buluşması amacıyla 2002 yılında kurulmuş, Türkiye’nin ilk halı saha futbol ligi organizasyonudur.

ESBPL’nin kuruluşundan beri maçlar sadece Pazar günleri, çoğu Ekşi Sözlük yazarlarından oluşan 6’şar kişilik takımlar arasında oynanmaktadır. Her sene Eylül ayının sonuna doğru başlayan sezon, Nisan ayının sonuna doğru bitmektedir.

ESBPL’yi kendisinden sonra kurulan halı saha liglerinden farklı hale getiren en büyük özelliği; centilmenlikten uzaklaşmadan kaliteli futbol ve rekabet ortamı sunarak, keyif ve eğlenceyi amaçlamasıdır. ESBPL organizasyonu, yine ESBPL’de yer alan kişilerce gönüllü olarak yürütülür. ESBPL’ye katılım ücretsizdir ve sembolik bir kupa ve madalya dışında başka bir ödül de vaat edilmemektedir.

ESBPL; geçmişi, kuralları ve sürekliliği ile kurumsal bir düzene sahip olan ancak saygıyı ve arkadaşlığı önemseyen, amatör ruhunu kaybetmemiş bir oluşumdur. Bu nedenle maç içinde hakem ve benzeri bir mekanizma bulunmamakta, saha dışında olduğ gibi saha içinde de kontrol kaptanlardadır.

ESBPL; başta İstanbul olmak üzere birçok farklı şehirde kurulan ve devam eden amatör ve profesyonel halı saha liglerine yapısı ve kuralları ile öncü olmuş ve olmaktadır.