Sosyal Medya:
Esbpl Youtube Esbpl facebook Esbpl Instagram Esbpl Twitter

esbpl 2015-2016 sezonu

calibra

calibra(11.06.2015 23:20:44)

1.
esbpl''mizin 15. sezonu.

2 haziran 2015 ve 10 haziran 2015 tarihlerinde 2 oturum şeklinde yapılarak esbpl tarihinde bir ilki de gerçekleştirdiğimiz; esbpl 2014-2015 sezonu''nu, organizasyonu, kuralları ve ligin geleceğini masaya yatırdığımız, bol katılımlı gerçekleşen kaptanlar toplantısının ardından takvimi ve düzeni ortaya çıktı.

öncelikle bu toplantılara katılan herkese teşekkür ediyorum.
net biçimde her sorunu tek tek masaya yatırdığımız, köküne kadar tartıştığımız, mesafeleri kapattığımız, yanlış anlaşmaları giderdiğimiz, bu nedenle de verimli geçtiğini düşündüğüm bir toplantı oldu.

şimdi takvime gelirsek;
öncelikle, 4 ekim 2015 pazar günü yapılacak halı saha şenlikleri ve reset fc - opeth full force fc arasında oynanacak süper kupa maçı ile sezon başlıyor.

lig, 11 ekim 2015 pazar günü oynanacak maçlar ile başlayacak.
11 haftalık ilk devre fikstürü, 20 aralık 2015''te sona erecek.
ardından 27 aralık 2015''te kupa 1. hafta grup maçları yapılacak.
3 ocak 2016 pazar günü tatiliz.
ikinci devre maçları 10 ocak 2016''da başlayacak ve oynanacak kupa maçları ile birlikte, bir aksilik olmazsa, 17 nisan 2016''da 15. sezon sona erecek.

kupa finalini de yine bu sene olduğu gibi, çarşamba akşamı yapacağız: 13 nisan 2016.

toplantıda konuştuğumuz asıl mevzular ise şöyle,

en uzun vaktimizi alan, önemli konulardan birisi, ekşi sözlük''ün ''yazarlık'' durumuyla ilgiliydi. ligi nasıl etkileyebileceği konusu epeyce görüşüldü. yazar olma, yerli olma, yabancıların durumu bütünüyle tartışıldı, farklı görüşler ortaya atıldı, hatta ligdeki ayrımı kökten değiştirebilecek öneriler, (esbplci kimliğinin ön plana çıkartılması, yabancı sayısının artırılması, lisanslama yapılması vb. vb. gibi) artısı eksisiyle masaya yatırıldı. şimdilik mevcut durumla devam edilmesine karar verildi, ekşi sözlük''te bir değişiklik olur ise eylül başı yapılacak sezon öncesi toplantıda ona göre bir değişikliğe gidilmesine karar verildi.

bildiğiniz üzere 2 sezondur uyguladığımız bir kadro listesi sistemi var. bu kadro listesinde ancak transfer döneminde değişiklik yapabiliyoruz. transfer dönemi de sezon başladıktan sonra, 3 hafta maçları ile bitiyor, bir de devre arasında açılıyordu. bu uygulama yine devam edecek ancak takımlar arası transfer, maçlar oynanırken yapılamayacak. takımlar arası transfer ya sezon başlamadan önce ya da devre arasında yapılabilecek.

transfer demişken... her türlü sorumluluğu yüklediğimiz kaptanların çokça şikayet ettiği oyuncu transferleri konusunda, iki usul belirlendi. bunun sebebi de şu, toplantıda enine boyuna tartışılsa da, esbpl''nin gönüllülük esaslı bir oluşum olmasından dolayı, oyuncuların sözleşme vb. uygulamalar ile takımlara bağlanamayacağı, takdirin her daim oyuncuya bırakılması esas alındı. belirlenen usul şöyle: 1. bir oyuncu takımından ayrılmak istiyorsa, öncelikle kaptanına durumu bildirecek, 2. bir takım başka bir takımın oyuncusunu transfer etmek istiyorsa, gidip o takımın kaptanına bu durumu iletecek, oyuncu gitmek isterse gidecek. bu usule uymayanlar için ise bir yaptırım uygulanacak.

toplantıda pek çok konu masaya yatırıldı, önemli konulardan birisi de disiplin kurulu oldu. disiplin kurulu, işleyişi, kararları, ligden aldığı geri dönüş epeyce değerlendirildi. farklı uygulama önerileri de geldi. sonuç itibariyle disiplin kurulu sisteminin mevcut haliyle devamına karar verildi. disiplin kurulu''na en çok eleştiri yönlendirenlerin de bu yönde oy kullanması güzel bir detay oldu. disiplin kurulu olarak görev yapacak 5 asil, 2 yedek olmak üzere üyeler, bir sonraki toplantıda seçilecek.

önümüzdeki sene tabelada bir 4 numarali forma olmayacak. bu nedenle 5 ve 6 numarali forma arayışlarımız sürerken, geçen seneki tabela nöbetinin bu sene de devam etmesi gerektiğinde hem fikir olduk. maç saatleri konusunda daha dikkatli bir eşleşme yapacağız bu sefer. sıkıntı olmaması açısından 12''de veya 6''da maçı olan takım o hafta nöbetçi olmayacak.

naim''in iyi üstlendiği ve level atlattığı fotoğraf-video olayını da bu konuda görevlendireceğimiz yeni birisi ile çözeceğiz. dropbox uygulaması devam edecek. bu arada her hafta 1 maçı canlı (periscope üzerinden) veya daha sonra youtube''a ekleyerek yayınlayabiliriz.

website konusunda the beyin, d10s ve eklenmek istenen diğer gönüllülerden oluşan bir ekip ile yeni çalışmalara başlıyoruz. umarım yeni sezona kadar çok yol alabiliriz.

evet, (bitiyor az kaldı)
sezonun başlamasına şunun şurasında 114 gün kaldı (evet saydım). esbplsiz pazarlar bir garip, haftaiçleri sessiz, vatsap grupları mesai saatlerindeki alışveriş merkezleri gibi :)

neyse, ligimizin ortamımızın kıymetini bilelim beyler. gerçekten böyle bir organizasyon yok.

hem kaptanlara, hem de herkese; lige yeni esbplciler kazandırmak konusunda çok görev düştüğünü tekrar hatırlatarak, hem sitede, hem tribünde goygoyu bol, rekabeti tadında, eğlencesi çok fazla bir sezon olmasını diliyorum şimdiden.

güya özet yapacaktım da toplam 10 saat süren iki günlük toplantı olunca özeti de böyle oluyor :)
bi de ben kısa yazamıorum amk.

idare edin,

öptüm.
dusunen hayvanin onde gideni

dusunen hayvanin onde gideni(11.06.2015 23:34:02)

2.
bence bu sezon en büyük iş kaptanlara düşüyor.
truant1907

truant1907(29.07.2015 15:59:25)

3.
başlasa ya artık:/
cesmeye susayan adam

cesmeye susayan adam(29.07.2015 16:20:36)

4.
böyle güzel bir ligi 25-26 hafta ile kısıtlayan başkanı ve esbpl abilerini kınıyorum!
calibra

calibra(29.07.2015 20:24:31)

5.
@4
arkadaşa ceza verelim
onurcan

onurcan(30.07.2015 14:04:27)

6.
umarım çok keyifli bir sezon olur, geçen hafta sahada maç yapma fırsatımız oldu. konu şu ki zemin oldukça kötü gözüküyor, saha ortasında sararan noktalarda sakatlıklar olma ihtimali çok yüksek. krampon zemine oturuyor ve halı seyreldiği için direk betona basıyor gibi oluyorsunuz. kaptanların veya oyuncuların direk etkileyebildiği bir konu değil zemin konusu ancak sezon öncesinde son durumun değerlendirilmesi gerektiği düşündüğüm için eklemek istedim.

saygılar,
calibra

calibra(03.09.2015 10:18:22)

7.
şunun şurasında kaldı 1 ay :)
calibra

calibra(27.09.2015 19:38:10)

8.
4 ekim 2015 günü yapılacak şenlikler ve süper kupa maçının ardından;

11 ekim 2015 günü oynanacak 1. hafta maçları ile başlayacak olan sezondur.

2002''den beri sürdürdüğümüz bu organizasyonda, 15. sezona geldik.

bu sene ise çok büyük bir değişiklik ile başlıyoruz: artık moda arena''da değiliz.

ciddi sakatlıklara yol açması ihtimali yüksek olan zemin ve zeminin yenilenmesi konusunda umursamaz olan saha yönetimi nedeniyle bu kararı almak zorunda kaldık...

yeni adresimiz ise çok uzak değil. kurbağalıdere kenarındaki (birçok esbpl''cinin de bildiği) kadıköy spor tesisleri. buna da bir ad buluruz artık :)
yeni sahamızın zemini henüz 6 aylık. futbol oynamaya sonnnn derece elverişli :) sahanın ortamı da esbpl atmosferine çok uygun.

yeni sezonun fikstürünü 30 eylül çarşamba günü yapacağımız kaptanlar toplantısında çekilecek kura ile belirleyeceğiz.

sağduyunun, karşılıklı sevgi ve saygının herşeyden önce geldiğinin, keyif alıp keyif vermenin amaçlandığının bir an dahi unutulmadığı bir sezon olmasını diliyorum.

sakatlıksız, kazasız, belasız.
delpiero82

delpiero82(06.10.2015 12:02:59)

9.
bu başlıkta eskiden bu tarihlerde licelinin sezon öncesi değerlendirmeleri olurdu :)
delpiero82

delpiero82(06.10.2015 12:04:51)

10.
yarışın sonlarında kimler kalır kafada emin değilim ama yine son hafta şampiyonun belli olacağı bir sezon olacak görünümü veriyor...
gutiresma

gutiresma(06.10.2015 13:54:39)

11.
5 kişilik takımlar ne kadar az olursa , okadar istikrarlı ve çekişmeli bir lig olacak gibi görünüyor . yeni saha koşan takımlara bi tık avantaj sağlıyor . bunu kullanabilen takımlar çok can yakar . sakatlığın olmadığı bir lig geçirmemiz dileği ile . . .
neistediginibilmeyenadam

neistediginibilmeyenadam(10.10.2015 12:07:58)

12.
(bkz:ve perde)
calibra

calibra(24.12.2015 14:28:38)

13.
göz açıp kapayıncaya kadar ilk devrenin sonuna geldik.

yeni sahamıza alıştığımızı düşünüyorum.
zeminin iyi oluşuna ek olarak sahanın bana en cazip gelen yönleri, otopark kaosu olmaması, sahanın etrafında gereksiz kalabalık olmadığı için bizim maçlar oynanırken tüm tesisin bize ait gibi hissettirmesi, tribün yok belki ama kenardaki kapalı alanın daha samimi ve izleyici ortamı yaratması... ulaşım da net bir şekilde daha kolay. metrobüs‘e yürüme mesafesinde, arabayla gelenler için kadıköy ve moda trafiğine girme derdi yok... bu arada derenin koku problemi korkutuyordu ama kokudan ziyade inşaatının gürültüsü sanırım herkesi daha çok rahatsız ediyordur.

bu sene foto çekimine ek olarak video çekimine de başladık, ilk 2 ekipten randıman alamadık, işi içimizden birine, nihilist‘e devrettik. şu an belki tam istediğimiz kusursuzlukta değil ancak ikinci devre daha iyi olacaklarını düşünüyorum.

lige ve takımlara bakacak olursak,

bu sezon genel rekabetin önceki sezonlara göre daha geride olduğu şeklinde çok görüş paylaşılıyor.

bu görüşe kısmen katılıyorum, kısmen de katılmıyorum.
bu düşüncenin olumsuz tarafının biraz algısal olduğunu düşünüyorum. her takımda sakatlık ve muhtelif sebeplerden dolayı eksikler oldu ve oluyor; bu eksikler (daha doğrusu takımların best of kadrosundan uzak kalması) nedeniyle lig yarışında üst sıralarda görmeye alışık olduğumuz takımların yarıştan uzak kalması nedeniyle böyle bir düşünce oluştuğunu sanıyorum. sakatlıkların sebeplerini ayrı bir paragrafta değerlendireceğim ancak burada da belirtmek lazım, sakatlık fazla oldu bu sezon ve bu sakatlıklar takımların yapılarını etkiledi. kimi takımların da yarıştan erken kopmaları nedeniyle maçlarının beklenen mücadele seviyesinden uzak geçtiği şüphesiz. bu da kaliteli maç sayısında azalma olmasına sebep oluyor haliyle... bu vesileyle bu ligde oynamanın salt başarı odaklı olmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

kendimce takımlarla ilgili kısa görüşlerimi paylaşmak isterim,

geçen seneki kadrolarını birkaç takviye ile koruyan moda cosmos ve reset geçen seneki gibi tepede. her iki takım da tecrübeli isimlerden oluşan geniş kadroları ile zirve yarışını sürdürüyorlar. bu iki takımın 5 puan arkasından gelen, sezona büyük bir kadro revizyonu geçirerek başlayan dedeler‘de revizyon iyi sonuç vermiş görünüyor. iyi oynuyorlar, ancak son iki haftada istemedikleri sonuçlar aldılar. dedeler ile aynı puandaki opeth sakat ve eksikler nedeniyle bir iyi bir kötü devam ederken ritmini bulmuş gibi görünüyor. koz maça eksikler nedeniyle çok puan kaybetmiş olsa da, kadroda istikrara önem verince bu durum anında sahaya yansımış gözüküyor, son 4 maçlarını kazandılar. senelerden beri gelen kadrosunu az takviye ile destekleyen ama asıl önemli işi doğru zamanda oyuncu değişikliği yapark tempolarını 60 dakikaya yayarak yapan bacakspor da 11 maçın 6‘sını kazanarak yoluna devam ediyor.

lige fırtına gibi başlayan crusaders kötü sonuçlar alsa da istek ve mücadele anlamında birşey kaybetmiş görünmüyor. bir iyi bir kötü oynayan atanalır da bu sene istediği oyunu sergilemekten uzak. devre arası takviyelerin olumlu sonuç vermesi umuluyor. lymon bu sezon en çok şaşırtıcı sonuçları alan takım. kaybettikleri hiçbir maçta kolay yenilmediler ancak ligin başında gerek kondüsyon gerek konsantrasyon açısından alışıldık seviyelerinden uzaklardı. sakatları iyileştiği takdirde eski görüntüyü vermeye başlayacaklardır. sezona flaş transferlerle giren ve iyi bir kadroya sahip olan terkib‘de ise sahada uyumsuzluk ve isteksizlik göze çarpıyor. ohannesburg için sezon öncesi ve ilk hafta umut dolu olsa da, sonrası kötü gelişti. kadroda derinlik, saha içinde yükü sırtlanacak birkaç oyuncu takviyesi şart gözüküyor. stronghold son sırada ama ilginç istatistikler ile. açlarında saygı duyulacak bir savunma performansı gösteriyorlar. bu sayede az gol yiyorlar, ancak az atıyorlar. bu sebeple maç kaybediyorlar, hatta kazanamıyorlar demek daha doğru sanırım. hücumda takviye belki bu sorunlarına derman olacaktır.

sakatlıklarla ilgili söylenecek çok birşey yok ancak bu sene dikkat çekici şekilde adele sakatlığı göze çarpıyor. ligde tempo yüksek, mücadele seviyesi yüksek. yaş ortalamamız her geçen sene artıyor. ligin çoğunluğu çalışıyor ve yeterince idman yapılmıyor. maç öncesi de gerekli esneme ve ısınma hareketleri yapılmadığında adele sakatlıklarına davetiye çıkıyor. tabii bu bireysel sakatlanma sebepleri dışında maç içinde kendimizi ve rakibimizi kollamamamız da sakatlığa davetiye çıkartıyor. bu sene çok şükür darbeden kaynaklanan ciddi bir sakatlık olmadı ancak ikili mücadelelerde istemeden de olsa sakatlıklar yaşandı. bu nedenle kendimize ve rakibimize karşı dikkatli olmamız gerektiğini de birkez daha vurgulamak isterim.

daha keyifli bir ikinci devrede görüşmek üzere.
slack

slack(27.04.2016 17:15:55)

14.
koskoca sezonu yedik bitirdik. bu sene geçmiş senelere nazaran çok sakatlık oldu, sanırım en ağırını da tombul taho yaşadı.

organizasyonda emeği geçen calibra başkana ve diğer esbpl emekçilerine ne kadar teşekkür etsek azdır, inşallah ligimiz, önümüzdeki senelerde daha fazla arkadaşlıklar yaratır ve futbol oynamayı bıraktıktan sonra da bu dostluklar yanımıza kar kalır.
overdoseunderrain

overdoseunderrain(27.04.2016 19:53:42)

15.
i love this game...
d10s

d10s(04.05.2016 01:42:30)

16.
moda cosmos: atletico madrid 2013-14
tepelere yakındı, ikinci olmaya alışan, zirveyi kovalayan bir ekibi vardı, şeytanın bacağını kıracak kadroyu kurduklarına inandılar, 2000‘lerdeli ilk şampiyonluklarını kazandılar.
td: bülent simeone

reset: real madrid 2012-13
hep zirvede ama o sezon şampiyonluğu bıraktı, önceki sezonun şampiyonuydu, barca onları geçti. sonra fetret devrine giriyor gerçi bir iki sezonluğuna baş altı kalıyor, bilemiyorum altan.
td: alper ancelotti

dedeler: beşiktaş 2014-15
aslında fena gitmiyorlardı ): olacak gibiydi ama olmadı. bir sonraki sezon iskeleti koruyup gomez‘i alarak zirveye çıkabilirler. di mi emre?
td: emre biliç

lymon: borussia dortmund 2014-15
lige berbat başlamışlardı, bir ara düşecek falan geyikleri yapıldı, ikinci yarı efsane toparladılar. avrupa ligi potasına girdiler, şimdi yarı finaldeler bak. ne oldu şimdi?
td: burag tuchel (klopp cihat, sakatlandıktan sonra takım toparlandı)

crusaders: gençlerbirliği 2002-2003
kupada fener‘i eleyip finale çıkmışlardı, lige de sayısız yıldız kazandırdılar. hikayede kupayı kazanamadılar ama o kısmı yok sayın. deli gibi top oynuyorlardı istediklerinde.
td: saliabi yanal

opeth fffc: galatasaray 2008-09
lincoln, kewell, nonda, arda, baros, ümit karan. aynen yıldızlar karması, evet ): ligi beşinci bitirmişlerdi. seneye yine 500 yıldız transferiyle lige girmeye çalışacak opeth (ref: elano, keita falan) o sezon da 3. olmuştu gs. salt yıldızla olmuyor hacı. elmander‘inizi bulmanız lazım. var daha 1-2 sezonunuz.
td: tancan riijkard

atanalırspor: gaziantepspor 2005-06
klasik bir türkiye ligi takımı. 2000‘lerin başında zirveyi zorladı, yıldız yetiştirdi falan ama sonra ortalarda takıldı 4-5 sezon. o sezonlardan birisi de bu işte. ligin bitimine 5-6 hafta kala yukarı da çıkamaz, küme de düşemez pozisyonuna yapışırdı bu antep, öyle de bitirirdi ligi güle oynaya.
td: koray zenga

stronghold: bournemouth 2015-16
ligde yeniler ama kalıcı bir yer edindiler. total performansları yükselişe doğru gidiyor. bu tip takımlar yıldızlaşan oyuncularını vitrine sunup kaybederler ama sonrasında yerlerini doldurabildikleri sürece sistemi işletmeye devam ederler. göreceğiz.
td: bilgehan howe

koz maça: istanbulspor 2003-04
bir iki sezon önce sergenler filan vardı, akıyorlardı, sonra işte 2003-04‘te ligi aşağıya yakın yerlerde bitirdiler. bir sonraki sezon herkes bıraktı takımı (aykut bey...) sonra saffet akbaş önderliğinde küme düştüler ):
td: aykut akbaş

bacakspor: sarıyer 1996-97
lige fırtına gibi girmişlerdi (sarıyer ayarında kayık filan batırabilecek orta karar bir fırtına) bir ara ligde 7. sıraya çıktılar, başaltı yani. sonra devreyi ortalarda kapattılar. sezon sonunda küme düşmüşlerdi. ):
td: özer vural

terkib: parma 2014-15
7 kızkardeşten. ligin gediklilerinden. şanlı tarihi var. bu koca çınar küme düştü be. düşürdüler, harcadılar. terkib de öyle, mazi oldu. ): yakışmadı asfalt bey.
td: asfalt osman özköylü

ohannes: ankaraspor 2009-10
"türkiye futbol federasyonu yönetim kurulu bugün istanbul‘da yaptığı toplantıda, tahkim kurulu‘nun 06.10.2009 tarihli kararları uyarınca bu cezası kesinleşen ankaraspor a.ş‘nin mevcut ve gelecekteki durumu hakkında kararlar aldı. ankaraspor a.ş‘nin şu ana kadar oynadığı maçlarda 3-0 ankaraspor a.ş.nin hükmen mağlup, rakiplerinin ise 3-0 hükmen galip sayılarak tesciline..."
başkan: cenk gökçek
neither living nor dead

neither living nor dead(04.05.2016 11:50:52)

17.
@d10s çoh beğendim ha.
d10s

d10s(04.05.2016 13:43:58)

18.
@neither, bunu yaz boyu oyunculara da yaparız, seninle ilgili kafamda 2-3 oyuncu var mesela şimdiden hahahaha.
vuvuzela

vuvuzela(04.05.2016 15:31:12)

19.
@1d10s yaz kardeşim nlnd için, okusun millet. @nlnd çakma kambiasso.
calibra

calibra(07.06.2016 12:08:49)

20.
ligde moda cosmos‘un şampiyon olduğu,

kupayı crusaders fc‘nin kazandığı,

ligde gol kralının quantum left olduğu,

ligimizin 15 sezonu devirdiği sezonu geride bıraktık.


12,5 sezonun ardından mecburen moda‘yı bırakıp kadıköy‘e gelişimiz ile başlayan,
- koku, tesisin imkanları ile ilgili önyargılara rağmen hem konum, hem ortam, hem de rahatlık nedeniyle sahanın çabuk benimsendiği,
- muhtemelen; ilerleyen yaş, haftaiçi çalışma koşulları, pazar dışındaki aktivitelerin azalması gibi sebeplerden dolayı ligin özellikle ilk devresinde bireysel kas sakatlıklarının sayıca dikkat çektiği,
- genel itibariyle daha başabaş mücadelelerin izlendiği, atılan gol sayısının gözle görülür azaldığı, hatta kimi haftalar maçların tamamının 10 gol altında kaldığı,
- 5 kişilik takımlar gibi bir sorunun yaşanmadığı,
- ligin son haftasına kadar mücadelenin ve eğlencenin olması gerektiği gibi gittiği,
- şampiyonluk yarışında çok sayıda takımın iddialı başladığı ancak finişi iki takımın gördüğü,
- her takımın iyiden iyiye kenarda ciddi bir ekiple maçlara geldiği, mutlaka yedeklerini kullandığı,
- sosyal medya, whatsapp falan derken sitenin sessizleştiği,
- site demişken, sitenin yine beta‘dan kurtulamadığı,
- gözlemci takım uygulamasının faaliyete geçtiği, tabela nöbetinin sıra ile tutulduğu,
- fotoğraf çekimine ek olarak video kaydının devreye girdiği, muhtelif eksikler olsa da, büyük oranda memnuniyet sağlandığı, youtube esbpl kanalında maçların düzenli yayınlandığı,
- disiplin kurulu gündemini teşkil eden az sayıda olayın olduğu, bunlardan bir tanesinin doğurduğu sonuçlar nedeniyle büyük olarak addedilebileceği, bu olay ve olayla ilgili karar neticesinde bir takımın ligden çekildiğini açıkladığı,
- esbpl tarihinde daha önce örneği yaşanmayan, can sıkan malum mevzunun ve kişinin ne yazık ki ciddi bir gündem teşkil ettiği, maddi ve daha çok manevi zararın yaşandığı,
- ligi daha önce şampiyonluk yaşamayan bir takımın önde bitirdiği, kupanın da tarihinde ilk kupasını kazanan bir takıma gittiği,
- sezon sonunda ligin tecrübelisi bir takımın faaliyetlerine son verdiği,

koca bir sezonu, bir başka ifade ile 7 ayı acısıyla tatlısıyla geçirdik.

herkesin ayağına sağlık.


her fırsatta söylüyorum, söylemekten sıkılmayacağım; esbpl‘nin bir örneği daha yok ve sanırım olamayacak da...

istanbul‘un muhtelif halısahalarında çeşitli adlar altında organize edilen "paralı" turnuvaları zaten bir kenara bırakıyorum da, yine bizim gibi gönüllü yürütülen, futbolun borsada değil arsada güzel olduğunu her fırsatta dile getiren, efendilikten ödün vermediklerini iddia eden daha büyük bütçeli ve ekipli organizasyonlar dahi bizim organizasyonun kural, düzen, işleyiş olarak yanına yaklaşamaz durumdalar.

kazananlara sembolik bir kupa ve bol alkış ile tebrik dışında birşey vaat edilmeyen, bağımsız, tamamen gönüllülük esasıyla, özel hayatlardan feragat ederek yürütülen, mazeretsiz - kayırmasız, adil, ciddi, tutarlı, kuralına kitabına uygun şekilde idare edilen bu organizasyona sahip çıkmak konusunda herkese görev ve sorumluluklar düşüyor, ben herkesin bunun bilincinde olduğuna inanıyorum.

2002 yılına dönüp baktığımızda, ligde o zaman yer alanlara bu organizasyonun 15 sezon süreceğini ve daha da sürmek üzere her koşulun mevcut olduğunu söylesek, muhtemelen kimse inanmazdı.

ama bakın, 15 sezon geride kaldı.

düzenimiz ve sistemiz, arkadaş ve hatta aile ortamımız, gerçekten benzersiz.

burada edindiğimiz dostluklar, paylaşımlar eminim herkesin hayatında önemli yer tutuyor.

belki biraz kişisel olacak ama, 18 yaşında iken kuruluşunun bir parçası olduğum bu oluşum nihayetinde 15 sezonu ve 325 haftayı (evet saydım) geride bıraktığını görünce hem mutlu oluyorum hem de gururlanıyorum.

bir parçası olan herkese teşekkürler.

esbpl 2016-2017 sezonu‘nda görüşmek üzere.