Sosyal Medya:
Esbpl Youtube Esbpl facebook Esbpl Instagram Esbpl Twitter

faul tartışmaları

calibra

calibra(22.11.2023 05:33:35)

1.
arkadaşlar, bu sezon bu konuda muhtelif şikayetler aldık ve bu nedenle yazma ihtiyacı hissettim.

futbolda faulün yerini tartışmayacağım. hepimiz belli bir yaşın üzerindeyiz, ligimizin yaş ve bilgi seviyesi ortalaması da öyle. neyin ne olduğunu biliyoruz.

ama bazı önemli hususları hatırlatmakta fayda olduğunu düşündük.

***

esbpl‘de basit bir düzen var.

esbpl‘de hakem yoktur. sahadaki kaptanlar söz sahibidir ve kararı kaptanlar verir. tüm oyuncular hem rakiplerine hem takım arkadaşlarına hem kaptanlarına saygılı bir şekilde oynar. kötü niyetin esbpl‘de yeri yoktur. uzlaşı ve denge esastır.

bunun en önemli yansıması, faul pozisyonlarında karşımıza çıkar. kötü niyetle, haybeye faul istenmemesi gerektiği gibi, bir oyuncu faul dendiğinde de rakip takım oyuncuları tarafından buna itiraz edilmemelidir. bir anlaşmazlık varsa, kaptanlar çözmelidir...

şimdi bu sezon çok dikkat çekiyor, bir oyuncu faul istiyor, karşı taraftan şiddetli itiraz geliyor. olay uzuyor, büyüyor.

buna gerek yok.

bu konu esbpl‘nin kurulduğu günden bugüne tartışılır. ancak çok kolay bir çözümü var, sahada iyi niyetli, rakibe saygılı şekilde oynamak ve davranmak.

***

kural kitabımızdan hatırlatmak istediğim şeyler var:

* esbpl’nin en temel ilkelerinden birisi şudur: maç esnasında, sahada veya saha dışında kesinlikle bir hakem veya hakem gibi davranan bir kişi yoktur. bunun bir çok sebebi var. birincisi "hakeme oynama" sorunu yaşanmaması isteği. ikincisi, takımlar arası mesafe olmaması. üçüncüsü, tartışmanın saha içinde çözülmesi ve konunun kapanması gerekliliği.

* aynı şekilde maça dışarıdan müdahale edilmesi, maç esnasında tartışmalı pozisyonlarda dışarıdan görüş bildirilmesi de kesinlikle yasaktır. bunun da birçok sebebi var ama en önemlisi yine yukarıda yazdığımız gibi, anlaşmazlığın sahada çözülmesi gerekliliği ve sahadakiler dışında 13. bir kişinin karar mercii olarak görüş / karar beyan edemeyecek olması...

neticede, kural kitabımızda aynen yazdığımız gibi:

"esbpl’de centilmenlik, iyi niyet ve dürüstlük esastır. esbpl’de maçlarda hakem bulunmadığı için sadece iki takımın saha içindeki kaptanı söz sahibidir. pozisyonlara ve özellikle kartlara dair saha dışından yorum yapmak, sahaya müdahale etmek (sahadaki tansiyonu yükseltebileceğinden, kararları etkileyebileceğinden ve başka tartışmalara yol açabileceğinden) kesinlikle yasaktır. kaptanlar sahadaki oyunculara hâkim olmak, gerekli uyarı ve yönlendirmeleri yapmak, kurallara aykırı hareket etmeleri önlemekle yükümlülerdir."