Sosyal Medya:
Esbpl Youtube Esbpl facebook Esbpl Instagram Esbpl Twitter

esbpl 2022-2023 sezonunun en iyileri

d10s

d10s(16.04.2023 00:55:36)

1.
10 takımın mücadele ettiği, emek verdiği, ter döktüğü ama sonunda yine almanların kazandığı ligimizde bir sezonu daha geride bıraktık.

belirlediğimiz shortlist üzerinden bütün takım kaptanlarının oylarıyla nihayete eren sezonun enleri listelerimiz aşağıdaki gibi şekillendi.

bütün oyunculara sergiledikleri performans ve gösterdikleri özveri için teşekkür ederiz.

esbpl 22-23 sezonunun mvp‘si; bledsoe, reset fc.


sezonun en iyi 6 oyuncusu;

cirmiktili büyük kulüp
bledsoe reset fc
emirhan gotham city
sam angie dedeler
turgonn o lymon
noise is better büyük kulüp


oylamada aldıkları puanlarla sonraki grubu oluşturan oyuncular;

güven gololur
webster büyük kulüp
oralitikzeka büyük kulüp
gutiresma gololur
ciga23 reset fc
ufuk moda cosmos
brazilyalironaldo reset fc
eren c reset fc
thatscan reset fc
şahsiyetli fil crusaders


shortlistteki diğer oyuncular;

salam bacakspor
recep alver bacakspor
memotti bacakspor
itdurmaz crusaders
gahraman dedeler
aykut civek dedeler
frontend gololur
oflu gotham city
volki gotham city
torsque moda cosmos
solu o lymon
dogusshowbiz o lymon
tirnaklari ile sevisen reset fc
iett ulvi stronghold
dedim ama niye stronghold


yılın en iyi "yeni" oyuncusu, sezonun rookie‘si sıralaması;

cirmiktili büyük kulüp
abivanga gololur
ellerinden tutulmayan… crusaders
cengizhan akyüz (yy) o lymon
rıdvan erincik (yy) o lymon
sergio blandi (yy) bacakspor
bebek yüzlü seri katil bacakspor
only can allah… büyük kulüp
sefer dağdelen (yy) gololur
mezarcixx gotham city
tek çubuğu yanan… crusaders
özgür akkoca (yy) dedeler
mcan gotham city
emrah sarıtaç (yy) reset fc


sezonun en iyi 7. adamı sıralaması;

hello submarine büyük kulüp
tayyar bey... crusaders
mustafa karagöl o lymon
rüzgar bacakspor
lampard10 gotham city
sefer gololur
yeniadler büyük kulüp
o yolcu

o yolcu(19.04.2023 04:20:51)

2.
sezonun enlerini tebrik ederim… ilk 6 ya giremeyen güven kardeşimin ne yaptığını da merak ediyorum.bu kadar gol atıp bu kadar asist yapan adam giremiyorsa 6 ya arka planda bir şeyler yapmış olmalı ..
derin esbpl güveni lige getirdiğim için önce beni istanbuldan gönderdi… sonra da güveni bu seneni inanılmaz performansına rağmen ilk 6 ya almadı…
var bir şeyler!!
d10s

d10s(19.04.2023 13:47:24)

3.
evet, var bi‘şeyler, sezonun enlerini seçerken neler oldu, kim neye göre nasıl oy verdi açıklayayım genel hatlarıyla, veriler yine tatmin etmezse daha da detaya inebiliriz.

bu oylamayı 3-4 sezondur yapıyoruz. eskiden oylama olmazdı, birisi başlık açardı ve kendine göre en iyi 6‘yı yazardı, altın gümüşler yapılırdı, sonra dedik ki bunu kurumsallaştıralım. (tam burada mesela alper-mehmet-ben bir araya gelip şu şu şu olsun diyerek direkt seçimleri yapabilirdik, ki hatta kendi aramızda kimler olur diye de listelerimizi yapmıştık, benimki şöyleydi mesela; cirmiktili-bledsoe-emirhan-güven-...-... 6‘ya çıkamadım, ne yalan söyliyim, son 2 slot için çok aday vardı)

ama biz bunu yapmadık, uğraşalım dedik, tek tek oyuncu istatistiklerini çıkardık, maçlarına baktık, oturduk tartıştık, ideal bir shortlist belirledik ve kaptanların oylarıyla da en iyi 6‘yı seçip ödüllendirelim istedik. rookie seçelim, 7. adam seçelim, katılımcı demokrasi olsun dedik. ilgili excelde her takımdan 2-3-4-5-6 oyuncu yer aldı. bu shortlistte baktığımız kriterler şunlardı;
- maçlara %70 oranında katılım (12 ve üzeri lig maçı)
- sonuca/istatistiklere etki
- takım içindeki sorumluluk
- esbpl‘ye uyum
- gelecek sezonlar için verdiği izlenim
- panoramalardaki görünüm
kaptanlardan da bu kriterlere göre oy vermelerini istedik. ve oylar gelmeye başladı.

genelde bizim hikayelerde süreç, sebep-sonuç ilişkisi, bağlam vb yok sayılıyor, buna şinayız, burada da aynısını yaşıyoruz şu an, en son rakamlar kıyaslanıp adam 100 gole katkı yapmış, neden ilk 6‘da değil deniyor, bundan sonrası bu salvoya cevap niteliğinde :) konu o yolcu - güven - gololur ekseninde olduğu için cevabı onları örnekleyerek vereceğim, yoksa başka isimler de pekala örnek verilir ama buradan yürüyelim.

şimdi argüman şu, güven ilk 6‘da olmayı hakediyor, giremediyse burada bir iş vardır. nasıl bir iş olduğu açıklanmadığı için ben kulis, art niyet, karanlık işler vb diye yorumladım, yanlış yorumladıysam doğrusunu belirtin lütfen. :)

konuya sam angie‘den gireyim istiyorum.
aykut ile hemen hemen aynı istatistiklere sahip. aykut‘tan 2 maç ve 100 dakika daha fazla oynamış, ona rağmen istatistikler eşit gibi. (oylamayı yaptığımız 17. hafta itibariyle sam angie‘nin 46, aykut‘un 45 gol+asist katkısı var) artı sam angie‘nin aykut‘un olmadığı son 5-6 haftalık periyotta takımına 1 galibiyet kazandırmış sadece, o da reset‘in şampiyon rehavetiyle çıktığı maç. ligi de 6. sırada bitirmiş bu takım.
oylara bakalım; aykut‘a 0 puan geldi 18 kaptandan. :) yazıyla sıfır. ama sam angie ligin ilk 6‘sına girdi. mvp olacaktı hatta, iddiası vardı epey bir süre. neden aykut‘a değil de sam angie‘ye gitmiş oylar? insanların tercihleri işte, oluyor böyle.

sonracığıma turgonn kardeşimize bakalım, 35 gol katısı var 17. hafta sonunda, istikrarlı bir oyuncu. takımın gollerinden 3‘te birine katkı yapmış gol+asist bazında. bununla direkt girmiş ilk 6‘ya, lymon da 5. bitirmiş ligi. bir yerlerden vermişler adama oy, demek verilebiliyor.

noise is better‘a bakalım bir de. 17. hafta itibariyle takımının attığı 70 golün 43‘ünde payı varmış. gol+asist olarak. bu performansla sınırdan girmiş mesela en iyi 6‘ya. takımının 2. olmasında ciddi de pay sahibi üstelik, ama böyle uygun görmüşler. oylar böyle verilmiş. kaptanlara sorabiliriz aslında tercihlerini ama neyse.

reset şampiyon takım mesela, komple bir futbol oynayarak geldiler aldılar, bledsoe mvp oldu okey ama takımın diğer adaylarının puanlarının tamamını toplasak yine ilk 6‘ya girecek seviyeye ulaşamıyor, oy vermemiş kaptanlar, bledsoe ok, diğerleri eşit dağıldı demişler. bi‘şey diyemezsin. böyle uygun görmüşler.

yani toparlayayım, insanlar bir araba gol-iki araba asiste bazen bakmıyorlar, ya da aldığın kupalara, ya da kurtardığın penaltılara, ya da elde ettiğin derecelere... bir bakıyorsun sezonda 4 maça gelmiş adama en iyi rookie diyorlar, sorgulayamazsın, adam diyor bunu, oy verme hakkı var çünkü, sonra bakıyorsun aaa bir olay olmuş, oradan hoşuna gitmiş adam. ya da tam tersi başka olay olmuş, oradan plakayı almışlar, kuş da tutsa ağzıyla yaranamaz bu bana demişler. oluyor bunlar...
başka bi‘şey istiyorlar bazen, başka türlü düşünüyorlar kaptanlar. sormak iyi olabilir bunu, bence bir şeyler var demeden önce sormak çok daha iyi olabilir. çünkü burası 10 takımın top oynadığı bir lig sonuçta, sorarız öğreniriz, eğlenmeye devam ederiz.
o yolcu

o yolcu(19.04.2023 23:59:54)

4.
konuyu güven-gololur özelinde örnekleyip açıklayayım diye yaptığın açıklamalardaki istatistiklerin hepsinde güvenin istatistikleri de geri kalır değil.yani onlardan dolayı ise ilk yazdığım şey hala geçerli.ayrıca kimseyi eleştirmek , niye vermedin demek hakkım da değil haddim de değil. sadece sezonun enlerinin altında , aklımdaki soruyu ya da belki içimdeki isyanı belirtmek istedim.
herkesin bireysel kararından dolayı bi sitemim olabilir ama toplu yapılan bir kulis-art niyet-karanlık güçler olduğunu düşünmüyorum, daha da ötesinde biliyorum.o sadece goygoydu ki aynı derin esbpl’nin beni şehirden gönderdiğini yazdım.( bildiğim kadarıyla şehir değiştirmek benim fikrimdi)
yani demem o ki asla güvene karşı yapılan bir durum olduğunu düşünmüyorum.sadece seçim yapanların seçimleri üzerine ince bir sitemdi umarım beni anlarlar:)
senlik bir durum olmamasına rağmen yaptığın açıklama için de teşekkür ediyor ve sizi uzaktan severek takip etmeye devam ediyorum.saygılar
memotti

memotti(20.04.2023 00:43:18)

5.
"sadece seçim yapanların seçimleri üzerine ince bir sitemdi umarım beni anlarlar:)"
ahmet kaya-siz yanmayın konser kaydı, güzel gönderme, beğendim...
memotti

memotti(20.04.2023 00:46:52)

6.
"sonracığıma turgonn kardeşimize bakalım, 35 gol katısı var 17. hafta sonunda, istikrarlı bir oyuncu. takımın gollerinden 3‘te birine katkı yapmış gol+asist bazında. bununla direkt girmiş ilk 6‘ya, lymon da 5. bitirmiş ligi. bir yerlerden vermişler adama oy, demek verilebiliyor."

44 gole katkım var, 89 gol atmışız, yarısı yani,istikrarlı da bir oyuncuyum, lymon‘dan sadece 2 puan gerideyiz... sıfır oy aldım :(( derin esbpl devrede diyeceğim içinde ben de varım amk, önümüzdeki sezon pozisyonumu defans yazdırayım bari, belki ben mvp olurum...
dusunen hayvanin onde gideni

dusunen hayvanin onde gideni(20.04.2023 00:57:37)

7.
tinyurl.com/esbplbir
o yolcu

o yolcu(20.04.2023 01:01:30)

8.
@5 sevdiğimiz bir şarkıdır:)
@6 bulaşma defansa boşver .. o devir 2006 cannavaro ile bitti.
d10s

d10s(20.04.2023 01:07:29)

9.
@ozan
güven‘in istatistiklerini sorgulamadım ben zaten, nesini sorgulayayım, torba torba gol atmış adam. istatistiklerle oy verilmiyor demek ki dedim, başka şeylere bakıyor kaptanlar dedim. bunu da gololur ekseninden açıklamaya çalışacağım dedim ve öyle de yaptım. yani örnekler sizden örnekler, yabancı değil manasında.
o yolcu

o yolcu(20.04.2023 01:51:48)

10.
tamam
bledsoe

bledsoe(20.04.2023 04:01:49)

11.
@6, ahahahahahaha “adam kazandı”
tayyar beyin dunyaya aliskanligi

tayyar beyin dunyaya aliskanligi(20.04.2023 13:32:55)

12.
peki bi şey sorucam şimdi ben en iyi 8. adam mıyım???
koyundabeslenenyilan

koyundabeslenenyilan(20.04.2023 14:47:19)

13.
tayyar en iyi 7. adam olmasın diye kulis yaptım.
lil saint

lil saint(20.04.2023 15:14:26)

14.
ben gol krallığını 0 umursuyorum. cordo defans oynadığı halde (hatta kaleye geçtiği maçlar da vardı) gol kralı olabildi. bence çok büyük başarıydı ama takımı bi yere taşıdı mı ? hayır ..konu guven’den açıldı madem kendi adıma konuşayım, benim izledigim maçlar ve özetlerde gördügüm performans stronghold’u şampiyon yapan güvenden uzaktı.. o zamanki kadro, ligin dinamikleri falan dışında da performans olarak o vibei alamadım ben , belki o sıra kendi cektigi cıtaya yükselemedi benim gözümde. mesela ben puan haklarımdan bir tanesini sam agie’den yana kullandım. bekir’in verdiği istatistikler cok guzel onun hakkında , takımını çok mu yukarı taşıdı ? hayır .. ama sahada daha all around bir performans sergiledi, savunmaya desteginden ileri hatta kadar çok yırtındığını gördüm. benim gibi farklı dinamiklerle değerlendirenler cok olmuş demek ki .. bence bu sayede bu ligde gecen sene bir kaleci mvp seçildi , futbolun genelinde cok az rastlanan bir durum bu... guven adam gibi top oynadı da biz mi oy vermedik kardesim ? :)

kaptanlar olarak butun sene 20 farkli cesitten insanla ugrasiyoruz , oylamayı intikam olarak görenler de vardır belki .. mesela thatscan’ı oy verilmemesi icin bir kac kisi ile görüşmüş olabilirim .. beni arayıp benden oy isteyenlere oy vermiş de olabilirim .. kaptanim lan ben istediğimi yaparım .. hayatta güç zehirlenmesi yaşyabildiğim tek ortam bu . bırakın şurada agız tadı ile zehirlenelim ya ..
sam angie

sam angie(20.04.2023 16:11:02)

15.
yalnız "rehavete kapılmış reset" de iyi takım.