Sosyal Medya:
Esbpl Youtube Esbpl facebook Esbpl Instagram Esbpl Twitter

esbpl 2022-2023 sezonu

calibra

calibra(31.07.2022 23:53:38)

1.
bu ay (ağustos) sonu yapacağımız toplantıda takvimini belirleyeceğimiz, bir aksilik olmaz ise 2 ekim 2022 pazar günü start alacak olan 21. sezonumuz.
bledsoe

bledsoe(4.08.2022 08:07:46)

2.
muhtemelen köln’de oynanacaktır.
koyundabeslenenyilan

koyundabeslenenyilan(5.08.2022 01:08:13)

3.
reset fc‘nin siyah formalarıyla oynayacağı sezondur. ayrıca calibra‘nın siyah kol ve kafa bandı takacağı da kulağımıza geldi.
calibra

calibra(5.08.2022 01:54:12)

4.
@2 tabi lan ne sandınız... zaten moda‘dan da kovuluyoruz...
calibra

calibra(5.08.2022 01:54:54)

5.
@3 sen reset‘in ne giyeceğini bırak da forma giyecek misin, giyeceksen "m" beden formaya nasıl gireceksin bu soruları yanıtla güzel karşim.
calibra

calibra(23.08.2022 08:52:37)

6.
değerli arkadaşlar,

tam 20 yıldır, kendi yağıyla kavrulan, gönüllülerin emek ve mesaileriyle hayatını sürdüren bir organizasyonuz. hatta tüzel kişiliğimiz olmasa da bir cemiyet, aile ortamı gibiyiz.

umuyoruz ki, güzel insanlardan oluşan bu topluluk büyür ve nice 20 seneler varlığını sürdürür.

bu geride bıraktığımız 20 yılda, hem organizasyonumuzun sağlığı, hem hepimizin huzuru ve mutluluğu için elzem olan ligin düzenine gerçekten çok ciddi emek harcadık. düşündük, tartıştık, uyguladık.

saha konusu da ligimizin düzeni için çok önemli. o konuda da moda arena bizim için gerçekten güzel bir ortam yarattı. biz de stabil olmaya özen gösterdik, saha işletmecilerimizle de iyi ilişkiler kurduk. arada 1 sezon zemin yenilenmediği için dere kenarına gittik, mutluluğumuz kısa sürdü, saha yıkılınca moda‘ya (kötü zemin de olsa) geri döndük.

gel gelelim, 2003-2004 sezonu‘nun ortasında başlayan ve günümüze kadar devam eden ilişkimiz moda halı sahası tarafından geride bıraktığımız sezonun sonu itibariyle tek taraflı feshedildi. sahanın otopark olarak kullanılması nedeniyle aslında epeydir yoklanıyorduk, ama idare ettiriyorduk sezai abiler vasıtası ile.

bu bildirim sonrası sahanın sahipleriyle görüşme taleplerimiz ne yazık ki hiç karşılık bulmadı. sezon sonu itibariyle saha araştırmalarına başlamıştık. kadıköy, üsküdar ilçelerinde halı saha sayısı gerçekten az. ataşehir ve maltepe‘de daha fazla ancak oralarda da toplu ulaşım problemli. kriterlerimize uyan saha bulmak cidden zor.

hem fiziken görüşmeler, hem google earth aramaları sonucunda sanıyorum ki 20-25 saha ile görüşüp konuştum, görüştük; bulduğumuz ligimize uygun sahaların neredeyse %90‘ında ya paralı futbol turnuvaları ya da son dönem epey popüler olduğunu anladığımız "futbol okulları" vardı. en son "boş" sahalara ben, d10s, memotti gidip baktık. bunların içinde de 2 tane seçeneğe indik (diğerleri ya tesis, ya da işletmecilerden kaynaklı bize uymuyordu).

neticede dün yaptığımız kaptanlar toplantısında (detaylarını bir sonraki entry‘mde anlatacağım), yeni sahamıza karar verdik.

bundan böyle yeni sahamız, üsküdar ilçesi sınırlarında, "nuh kuyusu caddesi, no.10"da bulunan, "halı saha 2000".

saha altunizade merkeze 10-15 dk yürüme mesafesinde. önündeki caddeden tüm toplu taşıma vasıtaları geçiyor. metro durağına 10-15 dk yürüme mesafesinde aynı şekilde. kendi otoparkı var. insan trafiği yok.

sahanın zemini iyi, boyutları moda ile aynı, işletmeci düzgün, paralı turnuvadan uzak durmuşlar, kale arkasında gayet büyük açık bir alan, yanında yanları açık bir başka alan daha, arkasında tamamen kapalı alan... kafeteryada ne istersek hazırlanacak. sahanın yanına üstü kapalı izleme alanı da yapılacak. alan büyük olduğu için bir başka saha da yapılması ve tesisin komple yenilenmesi planlanıyor. eğer böyle olursa, aldığımız keyif artar. ayrıca fiyatlar moda‘dan uygun.

böyleyken böyle,

hepimize hayırlı olsun.

nice 20 senelere :)
calibra

calibra(23.08.2022 09:14:12)

7.
23 ağustos 2022 günü halı saha 2000‘de yaptığımız kaptanlar toplantısına, calibra (reset), d10s, soggy (b.k.), memotti (bacak), lil saint (lymon), volki (gotham), ubs17 (stronghold), itdurmaz + sahsiyetli fil (crusaders), m.a.camus (dedeler), frontend (gololur), dai (moda) katıldı.

kararlar şöyle:

1) sahamız: halı saha 2000. (ps: ataşehir‘de bulunan "futbol merkezi" ile de irtibat halinde olunacak, karma maç vb. yapılabilir)

2) yeni sezonumuz 2 ekim 2022 pazar günü, ekşi sözlük halı saha şenlikleri 19 ve 2 ekim 2022 reset fc crusaders fc süper kupa maçı ile başlıyor.

6 kasım pazar, avrasya maratonu var, ara tatil yapıyoruz. 25 aralık‘ta ilk devrenin son maçı oynanıyor.

8 ocak‘ta ikinci devre başlıyor, 19 şubat pazar ara tatil. son maç ise (erteleme vs. olmazsa) 9 nisan. kupa finali yine hafta içi akşam. 16 nisan‘da esyd yapıyoruz, sezonumuzu kapatıyoruz. 20 nisan perşembe ramazan bayramı arifesi.

3) esbpl kupası ilk eleme turu rövanşlı olacak ve ligin ilk devresi maçlarının arasında oynanacak. turu geçen 5 takıma ek olarak elenenler içerisinden en iyi elenen 3 takım daha çeyrek finale çıkacak. çeyrek final ve yarı final de rövanşlı yapılacak.

4) sezon başı 1 oyuncu yerli yapılabilir (2021-22 sezonu başında kararlaştırdığımız üzere, 2021-22 sezonunda en az 10 maç oynamış bir yabancı olabilir. bunu karşılayamıyorsa, 2021-22 + 2020-21 sezonlarında en az 14 maç oynamış olmalı). 1 maç yapmış sayılabilmek için o maçta en az 20 dk oynamış olmak gerekli. eğer 1 maçla kaçıran oyuncu var ise, kaptanlar grubuna yazılarak herkesin onayı alınabilir. 2022-23 sezonunda "oy" sayılabilmek için ise 2021-22 sezonunda 1 maçta 1 dakika oynamış olmak yeterli.

5) amatör küme oyuncularının yasağı devam ediyor. pandemi döneminde amatör küme maçları yapılmamıştı. bu sezon başlayacaktır sanıyoruz.

6) aşı konusunda şu an bir şart aramıyoruz. eğer sezon başlamadan bir şart gelirse, sezon başlamasına kısa bir süre kala yapacağımız son toplantıda karar vereceğiz.

7) kalecinin ceza sahası dışındaki elle temasındaki mevcut kural devam ediyor. şu an anlaştığımız sahanın ceza sahalarının çizgileri çekilmiş değil, ceza sahasının daha büyük bir şekilde (nizami sahalardaki oranla) çizilmesini talep edeceğiz.

8) forma... özellikle "sarı" renkte çok takım var. birbiriyle çakışmayacak şekilde her takım 1 ve hatta 2 forma seti belirlemeli ve sezon başı itibariyle formalarını eksiksiz yaptırmalı.
calibra

calibra(9.12.2022 03:21:08)

9.
herkesin herkese çelme takabileceği, mücadele ve haliyle skor olarak çok iyi giden bir sezon oluyor.

ancak sahada centilmenlik / rakibe saygı / diyalog açılarından sınıfta kalacak gibi görünüyor...
calibra

calibra(29.12.2022 05:13:32)

10.
yeni saha, yeni ortam, yeni düzen, yeni kafeterya ile başladığımız ve göz açıp kapayıncaya kadar 3 ayı geride bırakıp ilk devresini sonlandırdığımız, esbplmizin 21. sezonu...

bu sezon gerçekten enteresan gidiyor. herkes herkesi yenebilecek durumda. skorlar (tek tük istisnalar hariç) kafa kafaya gidiyhor. oturup hesaplamadım ama, en az gol atılan sezonu yaşıyor olabiliriz. sahanın büyük olduğunu ve maçların erken kopacağını, çok gollü maçlar olacağını iddia edenler nerede şimdi soruyorummm!!??!?11

üstelik yaş ortalamamız ciddi şekilde yüksek. artık ciddi şekilde veteranlar / masters ligi olma yolunda ilerliyoruz. nerede abi bu gençler! gerçi 1 saat maç kellebaşı olmuş neredeyse 100 lira. gençler ne yapsın...

bu sezon maçlar kafa kafaya gidiyor dedik, yaşlandık dedik... ee tabi bunun bazı sonuçları var.

sanırım biraz daha gergin olduğumuz bir sezonu yaşıyoruz. ikili mücadelelerde isyanlar daha çok, sertlik de biraz daha fazla bu sezon. bir de en kötüsü, itiraz / vırvır etmek de bu sezon artmış gözüküyor.

yav hakemsiz bir organizasyonuz. kaptanlar konuşsun, anlaşsın. sahada sertlik, ikili mücadelede rakibi düşünmemek, uyanıklık veya itiraz/polemik can sıkıp keyif kaçırmaktan başka bir şeye yaramıyor. eşi benzeri bulunmayan, kendi yağıyla kavrulan mis gibi ortamımızda korakor mücadelemizi edelim, ağız tadıyla topumuzu oynayalım, üzerine muhabbetimizi de edelim, dağılalım. veya dağılmayalım, muhabbeti ilerleyen zaman ve mekanlarda devam ettirelim...

böyleyken böyle...

tesise gelirsek, halen arzu ettiğimiz seviyede değil. ama yeni sahanın yapılması büyük artı oldu düşüncesindeyiz. iki sahanın arasındaki bölgeye de kafeterya yapılacağını ifade ettiler, bekliyoruz. sabredelim, pozitif düşünelim. zira böyle başka bir tesis yok ne yazık ki çevrede.

herkese keyifli bir ikinci devre dilerim, sevgilerimi sunarım.

2023 hepimize şans, bolluk, bereket, sağlık, sıhhat getirsin.
calibra

calibra(11.05.2023 01:08:06)

11.
21. sezonumuzu da sağsalim bitirdik.

reset fc bu sezon da duble yaptı ve iki sezon üstüste iki kupayı da kazanma başarısını gösteren ilk takım oldu.

lig maratonunu büyük kulüp 2., son düzlükteki atağıyla gololur 3. tamamladı.

crusaders fc kupa finalinde geçen sezonki gibi 1 farkla yenilerek üzülen taraf oldu.

oynayan, izleyen, oynamayıp kenarda yedek bekleyen herkesin ayağına sağlık.

***

yeni tesisimizde, yeni yapılan sahamızda adeta aktık. şu iki saha arasını da düzenlesinler, daha da güzel olacak sanıyorum.

"saha çoh büyük" "bu sahada maşlar erken goparrr" "arkaya atılan her dop gol olurr" diyenler utanır mı? sanmam. lig tarihinin maç başına gol ortalaması en düşük sezonu oldu sanırım (maç başı 10,16 gol)(yine 10 takımlı oynanan 2017-18 sezonunda 12,20 imiş).

sezon da son 1-2 haftaya kadar genel olarak dengeli gitti. mesela sıralamaya baktığımızda moda cosmos 9. sırada bitirmiş ancak 6 galibiyeti var. daha önceki sezonlarda daha çok maç oynanmasına rağmen 4 hatta 5 takım dahi 6 galibiyete ulaşamıyordu...

diğer dikkat çeken sayılara bakacak olursak, güven 4 sezon üstüste gol kralı oldu. sanırım rekorunu kendisi geliştirerek devam edecek. gololur da 141 gol atarak, en yakın rakibinden 42 gol fazla atmış. sezonun en az gol yiyen takımı 50 gol ile büyük kulüp (maç başına 2,77 gol).

bir de (bkz: esbpl 2022-2023 sezonunun en iyileri)

(bkz: esbpl kupası 2022-2023 sezonu)

son olarak (bkz: esyd kupası 2023)
calibra

calibra(11.05.2023 01:08:54)

12.
25 mayıs‘ta yapacağımız kaptanlar toplantısıyla da sezonu masaya yatıracak ve önümüzdeki sezonun planlamasını yapacağız.