Sosyal Medya:
Esbpl Youtube Esbpl facebook Esbpl Instagram Esbpl Twitter

büyük kulüp 2019-20 sezonu ilk yarı değerlendirmesi

d10s

d10s(25.12.2019 19:17:34)

1.
esbpl’de dördüncü sezonumuzun ilk yarısını geride bıraktık. her sezon başında hedefler koyuyoruz ve sonuç odaklı gidiyoruz, hep bir öncekini geçmeye bakıyoruz, şu ana kadar ortalama bir ivmeyle gidiyordu bu ikisi. bu sezon ise hedefleri birden aştık, anlam veremedik hala, dış kulvardan bi’şeyler oldu, bindirdik galiba halis karataş jokeyliğinde, mecburen kpi’larda da revizeye gittik artık. 2020’de bk performans primlerini haketmek daha da zorlaşacak. bu belli oldu.

efendim kimilerine göre sezona sansasyonel transferlerle başlayıp hedefi en yükseğe koymuş gibi gözüksek de işin aslı gerçekten öyle değil, hala da değil. dedeler’de geçen sezonu 8 maç ortalamasıyla geçiren ve 37+ yaş ortlamasına sahip gerson ile freddy via’yı aldık sadece. bunun yanında 3 sezondur takımımızda yer alan ancak ciddi sakatlık vb sebeplerle bizimle sürekliliği yakalayamayan berke ile bu sezonun başında güncellediğimiz kontrat maddeleri doğrultusunda uzun soluklu işbirliğimizi başlattık. bu işbirliğinde berke‘nin yaz sonunda imzaladığı yeni yuvaya merhaba kontratının da etkisi var tabi.

kurucu kadromuzun aktif olarak hala sahada olması, her sezon birer ikişer eklenen güzel arkadaşlar darken geldiğimiz noktada bol alternatifli, geçişken, farklı oyunları oynayabilen, alı veri iyi, oraların oyuncusu olarak tabir edebileceğimiz geniş bir ekip olduk. bu sezon hedeflerin üzerine çıkmamızın temel sebebi de bu aslında.

sezona başladığımız 25 kişilik kadrodan 17 kişi ilk bölümdeki maçlarda ama az ama çok sahaya çıktı. bu 17 kişilik aktif rotasyondaki arkadaşların yarısı ilk sezonumuzdan beri bizimle yola devam eden kişiler, bu açıdan da oldukça güzel bir rakam.

oynadığımız bütün maçlarda iki yedek opsiyonumuzun ikisini de kullandık. her maçımızı 8 kişiyle tamamladık yani.

*** *** ***

ılk yarıda 10 lig maçı yaptık, herkes gibi...
bu periyotta attığımız 73 gole karşılık yediğimiz gol sayısı 28. bu 73 golün 61 tanesinde net assist var. bu asistler de 12 farklı oyuncumuzdan gelmiş. bu istatistikte zirvede hücum oynayan berke tok ile savunma oynayan yeniadler var.

geçen sezonlarla birlikte attığımız/yediğimiz gol ortalaması şöyle.

maç başı attık / yedik
19-20 ** 7,3 / 2,8
18-19 ** 6,7 / 4,3
17-18 ** 5,2 / 4,4
16-17 ** 5,4 / 5,9

attığımız gol sayısı grafikte çok sırıtmıyor, güzel bir yükseliş trendini devam ettiriyor ancak yediğimiz gol sayısındaki ekstra başarı bizi mutlu ediyor. fark yaratan noktalardan biri de bu bizim için. kalecilerimiz başta olmak üzere savunmadan hücuma bütün mevkilerin bunda katkısı var ancak sırasıyla mj, burak özbek ve merak ediyorum kaleci üçlümüze bu başlık altında özel teşekkür etmem gerekir. özellikle mj bu sezon çok iyi bir profil çiziyor, nazar değmesin.

*** *** ***

oynadığımız 10 maçta filelerimizi en çok sarsan iki rakip attıkları 5’er golle stronghold ve gotham. ardından gelen winterfell’den de 4 gol yedik. bu 3 maçın dışında kalan 7 maçta yediğimiz toplam gol sayısı 14.
bu 14 golün dağılımı 1-1-2-2-3-2-3 şeklinde. ne güzel.

oyun planlarımızda 6 kişinin de dahil olduğu bir yapıyı benimsemeye çalışıyoruz, oynayan her arkadaşımızın gol/asist katkısı yapabileceği bir formatı uygulamaya çalıştık. bu doğrultuda reset maçı dışındaki her maçta en az 4 arkadaşımız fileleri buldu. maç başı ortalamaya bakınca 4,2 oyuncu ile gol bulduğumuzu görüyoruz. bu da güzel bir artı. bu goller ve ortalamalar da 13 farklı oyuncumuzun attığı gollerle bu noktaya gelmiş, onu da eklemekte fayda var.

ligdeki ilk iki sezonumuzda maçlara kötü başlıyor ve maç sonlarında da oyundan düşüyorduk. aralarda saman alevi gibi takılıyorduk yani. geçen sezon itibariyle maçın son bölümünde ayakta kalmayı öğrendik, bunda kulübenin katkısı büyüktü ama yine de ölüm kalım maçlarında her seferinde ölerek bu eğilimimizi lehimize çevirememiştik.

bu sezon ise maçlara daha sakin başlıyoruz, ilk yarılarda konsantrasyonumuz daha iyi, oyuna hakim olmayı ön planda tutuyoruz. ıyi savunuyoruz. nitekim oynadığımız 10 maçın ilk yarılarında toplam 11 gol yedik. bu bize ikinci yarıya başlarken ekstra bir motivasyon sağlıyor. işler de hep istediğimiz gibi gidiyor. fakat bu sefer de maç sonları değişikliklerin de etkisiyle rehavet ortaya çıkıyor. son 10 dakikalarda yediğimiz gol sayısı da koskoca ilk yarılarda yediğimiz sayıya eşit: 11. total içinde bakınca büyük oran. buradan da ne çıkıyor; maçların 30-50. dakikaları arasında sadece 6 gol yemişiz. kıps.

*** *** ***

geçtiğimiz sezonlarda istatistik olarak olmasa da oyun olarak bireylere çok bağlıydık. özellikle soggy bottom boy’un kreativitesi ve oyun yönetimi, yeniadler’in savunma yanında ekstra hücum katkısı, cannavarro’nun kesiciliği ile birlikte sergilediği bitiriciliği ve kalecilerimizin performansları bizim için x faktörlerdi. hepsini bir arada bulduğumuz maç sayısı azdı ve hepsinin de tam randımanla sahada olmaları da her zaman doğal olarak mümkün değildi. bu sezon ise bireysel istatistik bazında berke tok ve mj çok yüksek performans sergilemiş olsalar da onların bu oyunda yükselmelerini sağlayan ana etken olarak herkesin dahil olduğu saha içi birlikteliği ayrı bir yere koymamız gerekiyor. sahaya 6 kişi çıktığımız sürece herkesin içi rahat artık.

ek olarak işler iyi gittiği için değil, bir arada olmak için kenara gelen, gerektiğinde sahaya çıkan, gerektiğinde formasıyla kenarda bekleyen, gerektiğinde arkadaşını öne çıkarıp sivil kıyafetini tekrar giyen çok güzel arkadaşlarımız var. bu durum geçtiğimiz sezonlardan gelen bir alışkanlık olduğu için içimiz rahat. isim vermek istemiyorum………

final:
çok güzel bir ilk devre geçirdik. sezon başında birisi hayal kur hadi, olabilecek en iyi senaryoyu yaz dese yine 10’da 10 yazmazdım. çünkü o zaman gerçek hayattan alınma ihtimali olan bir senaryo olmazdı, iş bilim kurguya girerdi. amma velakin ki öyle değildir. emeği geçen bütün arkadaşlarımı tekrar tekrar ve tekrar kutlarım.
cannavarro

cannavarro(26.12.2019 11:55:11)

2.
şukunu verdim...
burak özbek

burak özbek(26.12.2019 13:56:44)

3.
benim bile övüldüğüm bir başlık. çok şükür.
memotti

memotti(26.12.2019 14:01:41)

4.
bk‘nın başarısının sırrını açıklıyorum:

murat güzel bir korner kullanır, gol gelir. bu olayın üzerine kenardan bekir‘in kapıyı açması ve şu seslenişi duyulur : "bravo murat, gel abi hadi"

iyi bir şey de yapsanız sonunuz yedeğe alınmak olabiliyor.... o yüzden herkes %100 ile oynuyor... kendilerini kutluyorum, bu kadar uzun yazmış d10s başkan zahmet edip ama çok da kısasını yazabilirdi..........

kebooo

kebooo(26.12.2019 14:25:25)

5.
d10s bey çok mütevazisiniz gerçekten. büyük kulüp ayakta alkışlanmayı hak ediyor fazlasıyla. evet, ayaktayız ve alkışlıyoruz.
yeniadler

yeniadler(26.12.2019 20:18:33)

6.
büyük yazıyor adam, eline sağlık.